Στις 4 Απριλίου 2023 γιορτάστηκε στο Σχολείο μας η επέτειος της έναρξης του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα των Κυπρίων εναντίον της βρετανικής κυριαρχίας. Σύμφωνα με το έγγραφο που εστάλη από τη Διεύθυνση Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, αφιερώθηκε ένα δίωρο στους αγώνες της Μεγαλοννήσου μέσα στην μακραίωνη κατοχή της απο ξένους κατακτητές.  Την ευθύνη για τη διοργάνωση του αφιερώματος είχε η φιλόλογος κ. Σοφία Αλεξοπούλου. Επίσημος προσκεκλημένος και ομιλητής ο  πανοσιολογιώτατος αρχιμανδρίτης π. Επιφάνιος Χατζηγιάγκου , που έλκει την καταγωγή του απο την κατεχόμενη Κυθραία της Κύπρου. Ο π.Επιφάνιος υπηρέτησε επί εικοσαετία στο Εκκλησιαστικό Σχολείο της Φλώρινας ως καθηγητής των φυσικών επιστημών και μετέδωσε στους μαθητές του την αγάπη του για την Κύπρο. Με απλό και παραστατικό τρόπο παρουσίασε τα τραγικά γεγονότα της περιόδου 1955-59 και τόνισε τον ηρωισμό και τη γενναιότητα των ηρωικών νέων του κυπριακού έπους. Η εκδήλωση έκλεισε μετην προβολή επετειακού υλικού  που παρατίθενται παρακάτω: